lipiec 12 2017 0Comment
hala SolarXplorers

Frisomat podpisuje porozumienie o współpracy partnerskiej ze szwajcarską firmą SolarXplorers SA

Innowacja i zrównoważony rozwój łączą stratonautów i producenta konstrukcji stalowych

Wijnegem, 7 grudnia 2016 – W wiosce Payerne, położonej w szwajcarskim kantonie Vaud, ma wystartować przełomowy projekt. SolarXplorers SA zamierza w 2018 roku dolecieć do krańców ziemskiej atmosfery. Mogłoby się wydawać, że w dobie eksploracji kosmosu nie jest to nic niezwykłego. Tym razem jednak do poziomu stratosfery wzniesie się samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną. Przygotowania do lotu na rekordową wysokość 25 kilometrów idą pełną parą. „Dzisiaj pokażemy światu samolot i hangar samolotowy wniesiony przez Frisomat”, powiedział Joost Van Herck, specjalista ds. rozwoju biznesu w firmie Frisomat.

INNOWACJA

 

Wzniesienie się samolotem z zasilaniem słonecznym na wysokość 25 km jest nie lada wyzwaniem. „W tak wymagającym projekcie niezbędne jest stałe wprowadzanie innowacji”, wyjaśnia pilot Raphaël Domjan. „Innowacyjne podejście było niezbędne również przy rozbudowie hangaru lotniczego z sektorem VIP. Ponieważ mamy do czynienia z projektem tymczasowym, potrzebujemy warsztatu, który można będzie szybko zdemontować i przenieść w inne miejsce.” Standardowa konstrukcja typu Meccano, postawiona przez Frisomat, belgijskiego producenta konstrukcji stalowych, okazała się rozwiązaniem idealnym do tego celu.

DRZWI ROZSUWANE W ROZMIARZE XL

„Aby umożliwić montaż samolotu o 25-metrowej rozpiętości skrzydeł, Frisomat zaprojektowało budynek o szerokości 30 metrów, z rozsuwanymi drzwiami w rozmiarze XL”, tłumaczy Joost Van Herck. Dzięki takiemu rozwiązaniu piloci firmy SolarXplorers SA mogą wjeżdżać samolotem do budynku i błyskawicznie z niego wyjeżdżać na loty próbne i pokazy. „Spełniając tak wyśrubowane wymagania, Frisomat dowodzi, że bardzo dobrze wie, w jakim kierunku ma się potoczyć nasza ekologiczna przygoda. Producent konstrukcji stalowych kieruje się takimi samymi wartościami, jak SolarXplorers SA – i właśnie to przesądziło o podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy między firmami.”

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Szwajcarska spółka znalazła we Frisomat idealnego partnera w promocji rozwiązań ekologicznych. „Lekka stal i modułowa konstrukcja Frisomat pasują idealnie do naszej wizji ekologii”, wyjaśnia Domjan. „Promując lotnictwo opartego na technologii odnawialnej, chcemy współpracować tylko z partnerami, którym również bliska jest idea zrównoważonego rozwoju.”

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

„Jako międzynarodowy producent konstrukcji stalowych, z przyjemnością weźmiemy udział w tym pełnym wyzwań, ekologicznym projekcie” oświadcza Van Herck z dumą. „W niecały miesiąc postawiliśmy hangar o powierzchni 450 m2 na lotnisku w Payerne.” Bez tak szybkiego wykonania stalowej konstrukcji niemożliwe byłoby zaprezentowanie dzisiaj stratosferycznego samolotu napędzanego energią słoneczną. „Wykonaliśmy zadanie w terminie”, mówi Van Herck. „Teraz cała odpowiedzialność leży po stronie SolarXplorers SA, która w 2018 roku zrealizuje swoje marzenie.”

O FIRMIE FRISOMAT

Frisomat został założony w 1978 roku przez Guy’a Somersa. Firma zajmuje się produkcją i budową konstrukcji przemysłowych wykonanych ze stali walcowanej na zimno. Każdy budynek skonstruowany jest z prefabrykowanych części z lekkiej stali, które pasują do siebie jak elementy gigantycznego zestawu Meccano. Sprawia to, że konstrukcje Frisomat są łatwe w montażu i transporcie. Ponad 80% naszej produkcji przeznaczone jest na eksport.

Frisomat ma 14 oddziałów na całym świecie. Fabryki Frisomat znajdują się w Belgii, Brazylii oraz w Rosji. Firma realizowała do tej pory 30 000 projektów związanych z konstrukcjami stalowymi w ponad 100 krajach.

frisomatpladmin