Hala produkcyjna i przemysłowa – cena
Budowa nowego obiektu produkcyjnego to dla każdego inwestora duże wyzwanie, które wiąże się z określonymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi. W zależności od zastosowanej technologii budowy hali produkcyjnej koszt jej powstania może być niższy lub wyższy. Jednym z optymalnych rozwiązań jest wykorzystanie zalet i możliwości gwarantowanych przez systemowe, prefabrykowane hale stalowe, których cena jest wyjątkowo atrakcyjna w porównaniu np. z obiektami produkcyjnymi budowanymi w tradycyjnej metodzie murowanej. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy koszt budowy stalowej hali produkcyjnej, co się na niego i ile dokładnie wynosi.
Istnieje wiele aspektów przemawiających za postawieniem obiektu produkcyjnego przy użyciu konstrukcji stalowych, jak np. krótki czas realizacji inwestycji czy szybka rozbudowa w razie potrzeby. Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o dużej popularności produkcyjnych hal stalowych, są jednak atrakcyjne ceny realizacji inwestycji. Ile zatem kosztuje wybudowanie obiektu przemysłowego przy zastosowaniu tej technologii?
Sprawdź również artykuł: Hala stalowa – cena.
Co się składa na cenę stalowej hali produkcyjnej?
Na ostateczny koszt inwestycji polegającej na budowie hali produkcyjnej składa się wiele czynników. Od razu należy podkreślić, że koszt samej konstrukcji stalowej hali czy obudowy dachu i ścian to nie jedyne wydatki, na jakie trzeba się przygotować. Pieniądze są bowiem potrzebne już na etapie planowania budowy, np. po to, by wykonać koncepcję hali czy dokumentację projektową niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę.
Hale produkcyjne cena – koszty początkowe
Na inwestycję polegającą na budowie hali produkcyjnej składać się może zakup odpowiedniej pod budowę hali działki. Następnie musimy ponieść koszty uzbrojenia takiej działki w odpowiednią infrastrukturę techniczną (przyłącze prądu, wody , gazu itp.). Może się okazać że konieczne będzie poniesienie kosztów na odpowiednie przygotowanie gruntu pod montaż hali. Nie zawsze jest to wymagane, gdyż wiele działek inwestycyjnych ma wystarczająco nośne grunty umożliwiające posadowienie bezpośrednie hali. Warunki lokalizacyjne mają zresztą duży wpływ na końcową cenę hali, ponieważ w miejscach narażonych na intensywne powiewy wiatru czy intensywne opady śniegu konstrukcja stalowa hali musi przenieść dodatkowe obciążenia co powoduje że koszty budowy hali są wyższe.
Ceny materiałów, transportu i montażu stalowej hali produkcyjnej
Cena produkcyjnej hali stalowej obejmuje koszty materiałów potrzebnych do jej budowy, koszty transportu oraz koszty montażu hali na placu budowy. Zakup, a następnie transport i montaż hali w decydującym stopniu kształtują wydatki związane z realizacja całej inwestycji. Dlatego tak istotne jest aby w fazie koncepcji i w fazie projektowania hali tak dobrać jej wielkość i typ, żeby dokładnie spełniała parametry jakich oczekuje Inwestor na podstawie zdefiniowania swoich potrzeb i możliwości produkcyjnych czy magazynowych. Częstym błędem jest przewymiarowanie hali co w późniejszym okresie eksploatacji skutkuje nie wykorzystywaniem w pełni jej potencjału. Większa hala (czasem za duża) jest droższa zarówno w budowie jak i późniejszej eksploatacji. Należy też pamiętać że prefabrykowane hale stalowe mają tą przewagę nad budynkami budowanymi w tradycyjny sposób, że łatwo jest je rozbudować a tym samym powiększyć ich powierzchnię produkcyjną w późniejszym czasie.
Cena hal produkcyjnych zależy więc od ich powierzchni czy kubatury ale także od stopnia skomplikowania jej konstrukcji. Prosta i powtarzalna bryła hali, wykorzystująca prefabrykowane, powtarzalne elementy konstrukcji stalowej jest tańsza w budowie niż skomplikowane, złożone formy o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Na cenę naszej hali wpływ będą też miały typ obudowy dachu i ścian (hala nie izolowana lub izolowana) czy ilość i typ wyposażenia dodatkowego hali (bramy, doki, suwnice, antresole, świetliki itp.)
Koszty wyposażenia i wykończenia – hali produkcyjnej cennik
Aby można było bezpiecznie i efektywnie użytkować obiekt produkcyjny, konieczne jest podłączenie odpowiednich mediów – elektryki, wody i kanalizacji czy ogrzewania. Charakterystyczna dla danego projektu technologia produkcji, odpowiednie wyposażenie w linie produkcyjne zapewniające efektywność i wydajność procesów produkcyjnych również będą miały wpływ na całkowite koszty inwestycji. Należy się z tym liczyć planując budżet realizacji inwestycji. Warto stawiać na oszczędne, nowoczesne i ekologiczne technologie dostarczające prąd, wodę i ciepło, żeby w jak największym stopniu ograniczyć wydatki eksploatacyjne w trakcie codziennego użytkowania hali produkcyjnej. Wyposażenie hali produkcyjnej w odpowiednią energooszczędną technologię niezbędną do prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych może przynieść kolejne oszczędności eksploatacyjne.
Cennik za 1 m2 hali produkcyjnej
W zależności od opisywanych powyżej czynników cena wybudowania hali produkcyjnej może być bardzo zmienna. Warto przed rozpoczęciem budowy dokładnie określić wszystkie koszty inwestycyjne tak aby uniknąć niepotrzebnych, zwykle kosztownych niespodzianek. Porównując ceny budowy hal produkcyjnych zwykle Inwestorzy posługują się współczynnikiem określającym wartość m2 powierzchni hali. Nie jest to najlepsza metoda bo chociażby wysokość hali będzie miała wpływ na jej cenę która w przeliczeniu na m2 będzie różna. Przy porównywaniu ofert należy bezwzględnie sprawdzić parametry techniczne hali, jej cechy użytkowe i wyposażenie.