Hala przemysłowa – cena
Coraz więcej podmiotów gospodarczych, działających w szeroko pojętym przemyśle oraz rolnictwie, które potrzebują dużych przestrzeni magazynowych czy produkcyjnych, stawia na wykorzystanie stalowych hal przemysłowych. Dlaczego ta koncepcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Jakie zalety mają hale stalowe i jak kształtują się ceny tego rodzaju budownictwa? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.
Sprawdź również artykuł: Hala stalowa – cena.
Hala przemysłowa – dlaczego warto?
Co decyduje o popularności hal przemysłowych budowanych w technologii stalowych profili zimnogiętych? Decydujący jest fakt, że jest to świetna alternatywa dla typowych budynków przemysłowych budowanych z tradycyjnych i kosztownych materiałów i w zauważalnie dłuższym czasie. Przemysłowa hala stalowa jest przy tym dużo bardziej uniwersalna i tańsza w eksploatacji. Można ją wykorzystać w wielu obszarach działalności przemysłowej. Hale przemysłowe stosuje się jako przestrzenie m.in. do:
- produkcji,
- magazynowania,
- sortowania,
- chłodzenia,
- prowadzenia działalności rolniczej,
- handlu,
- wystawiania i ekspozycji,
- organizacji widowisk sportowych i kulturalnych.
Spektrum zastosowania jest więc bardzo szerokie. Co jednak najważniejsze, wybór stalowej konstrukcji pozwala znacząco zmniejszyć cenę postawienia obiektu oraz jego późniejszego utrzymania. Łatwość budowy i precyzja montażu a także doskonałe własności wytrzymałościowe prefabrykowanej konstrukcji stalowej, zimnogiętej pozwalają na wysoki poziom personalizacji projektu hali przemysłowej, a więc i na maksymalne spełnienie potrzeb klienta.
Łatwy montaż stalowych części umożliwia właścicielowi rozbudowanie obiektu lub zaadaptowanie go do całkiem nowych celów, nawet na innym obszarze. Kolejny ważny aspekt to krótki czas realizacji projektu i budowy. To ogromna zaleta, ponieważ sprawia, że hala przemysłowa jest gotowa do użytku bardzo szybko i można bez zwłoki rozpocząć produkcję lub inne procesy odbywające się w danym obiekcie.
Czynniki wpływające na cenę postawienia hali przemysłowej
Chcąc postawić halę przemysłową, należy dokładnie przeanalizować sytuację i określić jej przeznaczenie zgodne z planowanymi działaniami i procesami, jakie będą się w niej odbywać. Inne wymagania stawia się halom magazynowym , inne halom produkcyjnym jeszcze inne np. obiektom wystawienniczym czy sportowym. Aspekt ten ma kluczowe znaczenie dla późniejszej ergonomii i płynności pracy, a więc i wydajności przedsiębiorstwa. Koszty opracowania koncepcji i przygotowania wyceny a później projektu hali, spełniającej indywidualne wymagania, są zazwyczaj wliczone w cenę obiektu.
Co jeszcze wpływa na koszt wykonania hali przemysłowej? Decydującym czynnikiem jest wielkość obiektu. Dlatego tak ważne jest właściwe zaplanowanie szerokości, długości i wysokości użytkowej obiektu. Równie ważne jest projektowanie jak najprostszej bryły hali – im obiekt posiada bardziej różnorodną i rozbudowaną strukturę, tym większe wydatki związane z jego postawieniem. Znaczenie mają także przyjęte rozwiązania konstrukcyjne, typ obudowy dachu i ścian hali a także wyposażenie takie jak bramy, drzwi, klapy dymowe. Wybierając większość standardowych elementów dostępnych w ofercie usługodawcy, koszty są mniejsze. Cennik rośnie natomiast w przypadku zastosowania rozwiązań nietypowych, które muszą zostać stworzone specjalnie na potrzeby indywidualnej konfiguracji.
Hala przemysłowa – funkcjonalność i oszczędność
Rodzaj materiałów stosowanych do budowy hal przemysłowych to więc jedno – drugą kwestią jest ich ilość wykorzystywana do budowy hali oraz oczywiście ich jakość. Przyszły Inwestor powinien zwrócić uwagę na standard stalowych konstrukcji, precyzję ich wykonania czy sposób zabezpieczenia antykorozyjnego ponieważ to od tych czynników zależy trwałość i wytrzymałość konstrukcji, a więc i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Równie ważna jest obudowa dachu i ścian hali bo to ona decyduje nie tylko o estetyce hali ale także np. o zużyciu energii jaka będzie potrzebna do ogrzania obiektu. W cenę hali powinien być wliczony koszt transportu wszystkich materiałów na budowę , choć niestety nie zawsze tak się dzieje. Nie można również pominąć kosztów montażu hali, które właściwie skalkulowane powinny być znane przed podjęciem decyzji o zakupie danej hali przemysłowej. Koszty montażu muszą zawierać zarówno pracę niezbędnego sprzętu jak i wykwalifikowanych, doświadczonych montażystów. Precyzyjny, dokładny i szybki montaż jest równie ważny jak jakość materiałów z której zbudowana jest hala i odgrywa dużą rolę zarówno dla określenia kosztów budowy jak i dla późniejszej bezproblemowej eksploatacji hali.
Doświadczenie pokazuje że im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie koncepcji i późniejszej dokładnej wyceny przyjętych rozwiązań, tym cena naszej nowej hali będzie precyzyjniej określona i pozwoli uniknąć wielu niespodziewanych i zazwyczaj kosztownych niespodzianek w trakcie budowy hali. Warto pamiętać jednak, że finalna kwota to bardzo indywidualna kwestia, zależna od wielu, często zmieniających się czynników.
Pewne jest jednak to, że decydując się na wybudowanie hali przemysłowej z wykorzystaniem sprawdzonych, dobrej jakości stalowych elementów konstrukcyjnych oraz powierzając jej realizację doświadczonym ekipom montażowym , oszczędza się środki finansowe, które można przeznaczyć na przykład na rozwój działalności czy kolejne inwestycje. Budownictwo przemysłowe oparte na zimnogiętych elementach stalowych stanowi bowiem bardzo atrakcyjną cenowo alternatywę dla budownictwa tradycyjnego opartego na betonie i konstrukcyjnych elementach murowanych.