Hala rolnicza – cena

Jedną z dziedzin, która w ostatnich latach mocno postawiła na rozwój i nowoczesność, jest rolnictwo. Nowoczesne maszyny, innowacyjne metody prowadzenia działalności i profesjonalne wyposażenie zapewniają coraz wyższą wydajność i w dużej mierze automatyzują pracę. Na przestrzeni lat zmienił się także sposób przechowywania płodów rolnych i hodowli zwierząt. Rosnącą popularnością cieszą się stalowe hale rolnicze, które charakteryzują się atrakcyjną ceną i dużą elastycznością użytkową. Jak kształtują się koszty wybudowania hali stalowej dla rolnictwa i co się na nie składa?

Sprawdź również artykuł: Hala stalowa – cena.

Od czego zależy cena wybudowania hali rolniczej?

Najważniejszym i najbardziej oczywistym czynnikiem, który ma wpływ na ostateczną cenę inwestycji, jest jej racjonalne i dokładne przygotowanie. Inwestor ponosi bowiem koszty opracowania koncepcji hali, uzyskania pozwolenia na budowę, w tym wykonania projektu do pozwolenia na budowę oraz wszystkich niezbędnych uzgodnień, koszty przygotowania terenu pod budowę hali (odpowiedni, nośny grunt, makro i mikro niwelacja terenu, zapewnienie wjazdu na budowę czy wykonanie niezbędnych przyłączy) oraz oczywiście koszty samej hali obejmujące koszty materiałowe, transport oraz montaż hali. Właściwe przygotowanie inwestycji polegającej na budowie hali rolniczej lepiej zatem powierzyć profesjonalistom. Na każdym etapie realizacji inwestycji, profesjonalni projektanci czy producenci hal stalowych, pomogą wybrać najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązania, spełniające wymagania inwestora oraz pozostające w zgodzie z lokalnymi warunkami budowy obiektu rolniczego.

Materiały

Dokładne przygotowanie inwestycji oznacza również wybór właściwej technologii i materiałów do budowy hali. Czynnik ten zdeterminuje bowiem koszty wybudowania hali rolniczej. Decyzja o tym czy budujemy halę rolniczą jako tradycyjny budynek murowany czy nowoczesną , prefabrykowaną halę stalową jest kluczowa w kontekście czasu i kosztów realizacji obiektu rolniczego. Po wyborze technologii budowy hali rolniczej w dalszej kolejności na cenę hali będą miały wpływ jakość materiałów i ich ilość niezbędna do budowy obiektu, standard wykończenia czy doświadczenie ekipy montażowej odpowiedzialnej za budowę hali rolniczej. Należy przy tym pamiętać że im bardziej skomplikowana konstrukcja, im mniej stosujemy rozwiązań standardowych, im większa jest powierzchnia czy kubatura hali tym wyższa będzie finalna kwota jaką za budowę hali trzeba będzie zapłacić. Wybierając firmę zajmującą się projektowaniem, produkcją i montażem stalowych hal rolniczych, warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej doświadczenie, zaplecze techniczne, stosowaną technologię produkcji hal oraz na jakość stosowanych materiałów a także sposób i standard montażu. Niejednokrotnie początkowe, wyższe koszty zakupu hali od doświadczonej i profesjonalnej firmy zwrócą się z nawiązką w trakcie użytkowania hali która zapewni właściwe i bezpieczne warunki pracy, hodowli czy przechowywania płodów rolnych czy sprzętu rolniczego.

Trwałość, solidność oraz odporność obiektu w czasie użytkowania jest szczególnie ważna w zmiennych i różnorodnych warunkach pogodowych jakie występują w Polsce. Hala rolnicza musi zapewnić komfortowe i bezpieczne użytkowanie zarówno w czasie dużych opadów śniegu, ulewnych deszczy czy porywistego wiatru ale również podczas upałów które coraz częściej towarzyszą nam latem. Właściwe zaprojektowanie konstrukcji stalowej hali a także obudowy dachu i ścian hali rolniczej dają oczekiwany komfort i bezpieczeństwo użytkowania niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Na tym nie warto oszczędzać. Warto też zwrócić uwagę, że hala zaprojektowana, wyprodukowana i wybudowana w oparciu o systemowe, powtarzalne i sprawdzone rozwiązania będzie tańsza niż taka, w której zastosowano nietypowe, mocno zindywidualizowane konstrukcje i materiały.

Cena hali rolniczej zależy również od wyposażenia hali wpływającego na sposób jej użytkowania i komfort pracy. Należą do niego:

  • bramy przesuwne dwu- lub wieloskrzydłowe czy segmentowe bramy unoszone do góry,
  • drzwi,
  • okna,
  • ścianki systemowe nasypowe,
  • wywietrzaki grawitacyjne,
  • naświetla dachowe czy ścienne.

Montaż

Budowa hali – postawienie konstrukcji, montaż obudowy dachu i ścian to finalny etap inwestycji. Dla Inwestora jest to bardzo ważny etap bo w końcu może zobaczyć jak wydawane przez niego pieniądze materializują się na budowie w postaci nowej hali rolniczej. Dla Wykonawcy jest to moment intensywnych działań weryfikujących jakość wyprodukowanych i dostarczonych elementów hali oraz potwierdzający jego kompetencje montażowe. Na cenę montażu składa się wartość pracy specjalistycznego sprzętu montażowego oraz wartość pracy ekipy montażowej. Koszty i czas montażu zależą od wielkości hali, stopnia jej skomplikowania ale także od warunków terenowych w jakich montowana jest hala czy dostępu do mediów takich jak prąd czy woda. Optymalizacja kosztów montażu odbywa się latami i tylko doświadczone firmy produkujące hale i posiadające własne ekipy montażowe uzyskują w tym zakresie najlepsze wyniki.

Przeznaczenie

Charakter działalności, jaka będzie prowadzona na terenie obiektu, ma kluczowe znaczenie dla ceny, jaką przyjdzie zapłacić za postawienie hali rolniczej. Dlaczego? Ponieważ nowy budynek dostosowany musi być do celów użytkowych jakim ma służyć. Budżet potrzebny na wybudowanie hali rolniczej będzie więc w dużej mierze zależał od jej przeznaczenia. Budowa hali rolniczej przeznaczonej do hodowli zwierząt – obory, kurnika czy innego obiektu inwentarskiego – będzie wiązać się z większymi wydatkami, ponieważ trzeba ją odpowiednio ocieplić, zapewnić właściwą wentylację i wyposażyć w niezbędne technologie potrzebne przy hodowli zwierząt. Inaczej sprawa wygląda przy budowie hal magazynowych na maszyny rolnicze, środki uprawy roślin, pasze czy płody rolne, gdzie nakłady finansowe są zazwyczaj niższe.

Cena hali rolniczej

Na cenę hali rolniczej składa się wiele elementów. Od kluczowej decyzji co do przeznaczenia hali, jej wielkości czy standardu wykończenia po wybór typu konstrukcji, wyposażenia hali czy nawet terminu jej montażu zależy jaki budżet będzie nam potrzebny aby wybudować halę rolniczą. Wybierając firmę realizującą inwestycję, należy bardzo uważnie przedyskutować i ustalić wszystkie parametry hali rolniczej, a następnie uważnie przeanalizować wszystkie ceny ofertowanej hali rolniczej i upewnić się, co wchodzi w ich skład. Pomoże to w zabezpieczeniu potrzebnych środków finansowych i uniknięciu przykrych niespodzianek w postaci niespodziewanych kosztów dodatkowych.