Hale stalowe – często zadawane pytania

 

Sprawdź naszą sekcję często pojawiających się pytań dotyczących hal stalowych. W razie dodatkowych pytań – zapraszamy do kontaktu.

Hala stalowa i murowana to dwa najpopularniejsze wybory wśród osób, które szukają trwałych rozwiązań dotyczących nowych przestrzeni magazynowych, przemysłowych czy produkcyjnych. Oba rodzaje budynków cechuje trwałość i wytrzymałość, ale konstrukcje stalowe posiadają kilka ważnych zalet. Po pierwsze jest to opcja ekonomiczna – postawienie hali stalowej jest znacznie tańsze niż murowanej, zwłaszcza gdy korzysta się z gotowych prefabrykatów. O wiele krótszy jest także czas realizacji projektu hali stalowej – może zamknąć się już w dwóch miesiącach. Hale stalowe wykonane z prefabrykatów ze stali walcowanej na zimno to rozwiązanie modułowe, które niezwykle łatwo zamontować i, co ważne w perspektywie dalszego rozwoju, które można w późniejszym czasie modyfikować.

Tak, pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku wznoszenia hal od Frisomat. Niezależnie od inwestycji sugerujemy abyś pierwsze kroki skierował do swojego Urzędu Gminu lub Urzędu Miasta. Uzyskasz tam “warunki zagospodarowania terenu” czyli niezbędne informacje dotyczące wymagań stawianych nowym budynkom, a także pomoc przy złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę.

Frisomat przekaże Ci projekt branży konstrukcyjnej – czyli niezbędne rzuty, przekroje i obliczenia. Twój architekt przygotuje projekt zagospodarowania terenu. Następnie możesz złożyć projekt hali dostarczony przez Frisomat wraz z planem zagospodarowania terenu w lokalnym wydziale budownictwa w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi średnio około dwóch miesięcy.

Potem już pójdzie gładko. Frisomat w przeciągu kilku tygodni wybuduje halę dla Twojej firmy. Ponadto ograniczymy ilość niezbędnej pracy przy przygotowaniu fundamentów oraz wznoszeniu samej konstrukcji.

Nie – Frisomat wykonuje projekt branży konstrukcyjnej, zawierający wszystkie niezbędne obliczenia i rysunki konstrukcyjne. Obliczenia zawierają wymiarowanie konstrukcji głównej, płatwi, stężeń wiatrowych, dodatkowych elementów kotwiących – jak stropy, belki podsuwnicowe oraz obliczenia fundamentu hali. Wszystkie obliczenia wykonywane są według aktualnych polskich i europejskich norm.

Frisomat nie zatrudnia architektów ze względu na rozległy obszar działania. Dlatego sugerujemy wybór architekta lokalnie, w okolicach miejsca budowy. Frisomat oczywiście przygotuje dla Ciebie wszystkie niezbędne rysunki i obliczenia, ale architekt będzie Cię wspierać w wyspecjalizowany i kreatywny sposób. Przygotuje dla Ciebie plan zagospodarowania terenu, doradzi w temacie wymiarów i ostatecznego wyglądu hali, będzie koordynować proces projektowania.

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca budowy. Plac budowy powinien spełniać określone poniżej warunki, tym samym Inwestor zobowiązany jest:

  • udostępnić miejsce wykonania robót zniwelowane do poziomu +/- 15 cm;
  • udostępnić pobór wody i energii elektrycznej;
  • udostępnić miejsce do wyładunku i składowania materiałów montażowych hali;
  • zapewnić dojazd do miejsca robót, pozwalający na swobodną możliwość transportu elementów do budowy i montażu hali bez względu na warunki atmosferyczne;
  • cała powierzchnia hali i 4 m po stronie zewnętrznej powinna być wyrównana i ustabilizowana.

Frisomat oferuje kilka rodzajów pokryć hali stalowej. Wykorzystuje stal najwyższej jakości z powłoką cynkową lub cynkowo-magnezową. Jeśli decydujesz się na budynek nieizolowany, możesz wybrać blachę dachową z powłoką antykondensacyjną lub bez. Jeśli potrzebujesz budynku w pełni izolowanego, polecamy Ci zastosowanie płyt warstwowych. Dostępne są różne grubości i rodzaje wypełnienia. Do wyboru masz także różne kolory pokrycia.

Nic nie stoi na przeszkodzie. Rekomendujemy naszym klientom wykorzystanie gotowych modeli Frisomat – jest to opcja zdecydowanie najszybsza i najskuteczniejsza, jednakże wszystkie nasze modele można modyfikować i rozbudowywać, tak, jak system klocków.

Możesz zamówić jedynie elementy konstrukcyjne, jak fundamenty, słupy, pokrycia ścienne i dachowe, i samodzielnie zająć się wykończeniem hali. Ale jeśli tylko chcesz, chętnie zajmiemy się również tym etapem stawiania konstrukcji. Skorzystaj z naszej bogatej oferty okien, drzwi, bram, antresoli. Możesz również skorzystać z oferty innego producenta.

Nie, Frisomat zajmuje się produkcją oraz wznoszeniem konstrukcji stalowych. Nasi montażyści mają doświadczenie oraz wiedzę niezbędną do prawidłowego montażu hali. Dlatego nie posiadamy w ofercie zestawów do samodzielnego montażu. Ponadto wycena naszych hal obejmuje także koszt dostawy i montażu.

Oczywiście, wszystkie nasze konstrukcje objęte są 3-letnią gwarancją. Nie musisz się jednak obawiać – nasze doświadczenie pokazuje, że wznoszone przez nas hale służą naszym klientom zdecydowanie dłużej.

W przyszłości możesz chcieć rozebrać swoją halę stalową – po to, aby ją przenieść lub odsprzedać. Dzięki wykorzystaniu prefabrykowanych, gotowych elementów taki demontaż jest błyskawiczny i prosty. Mimo wszystko będziesz potrzebować profesjonalnej ekipy, która wykona rozbiórkę w możliwie najszybszy i najbezpieczniejszy sposób. Pamiętaj, że stal, z której tworzymy nasze hale, w 100% podlega recyklingowi.